Złoto od dawien dawna jest symbolem bogactwa. Inwestowanie w kruszce jest jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów na przenoszenie wartości oraz pomnażanie swojego kapitału. Cena złota przez cały czas rośnie, oczywiście doświadczając na swojej drodze spadków. Czy podczas gdy mamy bitcoina i inne nowości na rynku finansowym jest jeszcze miejsce na tradycyjne  towary i warto w nie inwestować?

Rola złota w świecie finansów

Od zawsze to właśnie złoto jest obecne wszędzie tam, gdzie mowa jest o wartości, ponieważ jest idealnym sposobem do jej przenoszenia. Pieniądze mają umowną wartość. Kiedy przykładowo wybucha wojna, wtedy nic za nie nie kupimy, przestają mieć znaczenie. Natomiast złoto jest wymienialne w każdym państwie. Wszyscy na całym świecie je uznają. Co więcej banki centralne swoje rezerwy również przechowują w skarbcach właśnie w złocie. Dlatego pomimo zawrotnego rozwoju technologii w świecie finansów, to właśnie kruszce nadal są najlepszym miernikiem.

Dlaczego warto inwestować w złoto

Złoto ma wiele dobrych cech, które do dnia dzisiejszego są kluczowe dla wielu inwestorów. Przede wszystkim zdecydowanie łatwiej jest je upłynnić w porównaniu z innymi aktywami. Każdy, kto interesuje się gospodarką zapewne dobrze wie, czym jest inflacja – spadek możliwości nabywczych pieniądza skutkujący wzrostem cen towarów i usług. Złoto od zawsze było sprawdzoną metodą na zabezpieczenie się od tego zjawiska ekonomicznego. To, co wpływa na wartość tego kruszcu to jego walory estetyczne dzięki, którym jest lubiany zwłaszcza przez kolekcjonerów gotowych słono za niego zapłacić. Kolejna dobra wiadomość dotyczy podaży złota, która jest stała i mieści się w przedziale od 1 do 2 proc. w skali roku.

Niestety złoto niesie z sobą również wiele ryzykownych aspektów. Przykładowo kupowanie złota w sztabkach jest mało płynną inwestycją. Wpływ na cenę kruszcu mają kursy walutowe, zwłaszcza dolara, w którym jest notowany. W dodatku nikt nie jest jasnowidzem i nie jest w stanie przewidzieć jaka będzie wartość kruszcu po upływie dłuższego czasu, dlatego należy mieć na uwadze, że inwestowanie w złoto ma bardzo dużo zalet, ale nie jest pozbawiona ryzyka.